Jest to umowa o najem instytucjonalny, którą zawierasz ze spółką MDR Radom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, utworzoną przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN.
Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie, sprawdzamy czy masz zdolność czynszową, a więc czy będziesz w stanie opłacać czynsz i rachunki.
SKŁADASZ:
Czynsz, czyli opłata za korzystanie z lokalu. Jeżeli spełniasz warunki programu „Mieszkanie na Start”, otrzymasz dopłatę do czynszu.
Koszty utrzymania powierzchni wspólnych: oświetlenie chodników, parkingów i klatek schodowych, ogrzewanie klatek schodowych, utrzymanie zieleni na osiedlu, sprzątanie i odśnieżanie terenu osiedla, usuwanie awarii w częściach wspólnych, ryczałt na drobne remonty, przeglądy gwarancyjne i ogólnobudowlane, przeglądy techniczne mieszkań, instalacja urządzeń zgodnie z aktualnymi przepisami oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną
Twoje indywidualne rachunki za: ogrzewanie, dostawy energii, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. W każdym mieszkaniu są liczniki. Płacisz tylko za to, co sam zużyjesz.
Wpłacasz ją w ciągu 14 dni od podpisania umowy najmu. Jest to 2-krotność miesięcznego czynszu.
Liczymy go od dnia, w którym odebrałeś klucze. Pierwszą fakturę otrzymasz z końcem miesiąca, a kolejne wystawiamy pierwszego dnia każdego miesiąca.
Mieszkanie musi być ubezpieczone. Możesz przystąpić do ubezpieczenia grupowego; zazwyczaj jest to koszt poniżej 50 zł.
Obecni najemcy mieszkań, które powstały w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się ich właścicielami. Więcej >>
Jak najbardziej możesz przedłużyć umowę. Niezbędna będzie wówczas weryfikacja w BIG InfoMonitor, KRD i ZBP (ewentualne zaległe, niespłacane zadłużenia). Kluczowa jest jednak historia twoich płatności za mieszkanie.
Tak. Podpiszesz z nami aneks, w którym dopiszemy twoje dziecko jako najemcę oraz dostarczysz nam notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji. W tej sprawie możesz się udać do naszego notariusza i bez ponoszenia dodatkowych kosztów dopełnić tego obowiązku.
Jedyną weryfikacją jaką wykonamy w tej sytuacji będzie pobranie raportu dotyczącego ewentualnych zaległych, niespłacanych zadłużeń. Pełnej analizy zdolności czynszowej nie przeprowadzamy w przypadku dzieci, które wprawdzie osiągnęły pełnoletniość, ale nadal nie pracują (np. studiują).
Wnioski o dopłaty w programie „Mieszkanie na start” składasz co roku. Dopłatami są objęte osoby, których dochody nie przekraczają ustalonych progów. Dla gospodarstw jednoosobowych będzie to przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej podawane przez prezesa GUS, a dla gospodarstw kilkuosobowych – odpowiednio wyższe. Składanie wniosków i weryfikacja dopłat do czynszu przeprowadzana jest corocznie.
Opłaty za akt notarialny, sporządzony w kancelarii wskazanej przez nas, pokrywamy w całości. Jeśli jednak chciałbyś zaproponować inne miejsce, koszty aktu przeniesione będą na Ciebie. Naliczenie opłaty będzie od sporządzenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz wypisów notarialnych dla każdej ze stron.
Tak. Usługi utrzymania nieruchomości są realizowane przez zewnętrznych dostawców. Zatem koszty utrzymania zieleni, administracji, odśnieżania etc. mogą się zmienić, jeżeli zmienią się ceny u naszych wykonawców.
Tak, jest to możliwe. Wówczas pełnoletnie dziecko zweryfikujemy pod kątem zdolności czynszowej.
Tak, właściciel działki budowlanej może zawrzeć umowę najmu. Natomiast posiadanie własnego mieszkania może spowodować utratę dopłat z programu „Mieszkanie na Start”.
Jak najbardziej. Nie ma to wpływu na zawartą już umowę.
Nie jest dopuszczalny podnajem mieszkania osobom trzecim, a wszelkie tego typu kwestie rozpatrujemy w toku indywidualnym na prośbę wnioskodawcy.
Co do zasady nie. Zgodnie z zapisami umowy, po zakończeniu najmu powinieneś usunąć zmiany i przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego (jeżeli tego nie zrobisz, wykonamy to sami, ale na twój koszt). Zawsze możesz jednak napisać do nas wniosek o indywidualne rozpatrzenie sprawy.
Czynsz może ulec podwyższeniu lub obniżeniu jedynie raz do roku. Wysokość tych zmian ustala się na podstawie wskaźnika inflacji, ogłaszanego corocznie przez Prezesa GUS. Zapisy waloryzacyjne są zabezpieczeniem chroniącym interesy obu stron. W Twoim przypadku jest to pewność, że ewentualne podwyżki nie będą ogłaszane częściej, a ich wysokość równa wskaźnikowi inflacji. Przypominamy, że kaucja również podlega waloryzacji.