Nabór Wniosków

Nabór wniosków w Radomiu rozpocznie się 12 i potrwa do 31 maja 2021r. Pierwszy etap dotyczy kryteriów społecznych (kryteriów pierwszeństwa) a drugi polega na weryfikacji czynszowej. Poniżej zamieszczamy poradnik, w jaki sposób wypełnić wniosek i jakie dokumenty należy dostarczyć.

Twoje dochody są za wysokie, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne z niskim czynszem? A jednocześnie nie masz zdolności kredytowej, aby kupić je na wolnym rynku? Jeśli tak, sprawdź rynkową część rządowego programu mieszkaniowego. Stawka czynszowa w Radomiu wynosi 23,50 zł/mkw. Do tej kwoty należy doliczyć 5,50 zł/mkw. opłaty eksploatacyjnej (składowe tej opłaty znajdziesz poniżej na tej stronie) oraz Twoje indywidualne rachunki za: wodę, ogrzewanie, prąd, etc. (każde mieszkanie ma liczniki). Najemcy będą mieli prawo ubiegać się o dopłaty do czynszu. Obecnie lokatorzy naszych inwestycji pobierają od ok. 150 do ponad 800 zł miesięcznie. Dopłaty można pobierać przez 15 lat.

Kto ma pierwszeństwo?

To samorządy lokalne decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania, np. młodym małżeństwom, seniorom, wielodzietnym rodzinom, niepełnosprawnym, nauczycielom… – w każdej gminie te kryteria są inne, ponieważ każda społeczność ma inne potrzeby. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli nie spełniasz żadnego kryterium pierwszeństwa, nadal możesz się starać o mieszkanie. Może się bowiem zdarzyć, że osoby z wysoką punktacją nie przejdą drugiego etapu naboru, tj. weryfikacji czynszowej. Wówczas zaproponujemy mieszkanie osobom, które wprawdzie nie spełniają kryteriów społecznych, ale np. mają „czystą kartę” w BIG InfoMonitor czy KRD.

Punktacja w Radomiu

W Radomiu jest jedno kryterium bezwzględnie obowiązujące: nie możesz być właścicielem mieszkania lub domu. Dotyczy to również spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Dotyczy to również osób, które posiadały takie prawa w przeszłości. Kto zatem może liczyć na punkty?

 • Posiadacze Książeczki Mieszkaniowej – 3 pkt
 • Osoby, które podejmują naukę lub pracę poza obecnym miejscem zamieszkania i jest to powodem przeprowadzki – 2 pkt
 • Lokatorzy mieszkań gminnych (np. komunalnych), którzy są gotowi przenieść się do nowego mieszkania i nie zalegają z opłatami – 1 pkt
 • Lokatorzy mieszkań gminnych o niskim standardzie (np. bez ciepłej wody) – 2 pkt
 • Repatrianci – 2 pkt
 • Osoby z niepełnosprawnościami – od 2 do 4 pkt
 • Posiadacze Karty Polaka – 2 pkt
 • Dzieci – 5 pkt za każde
 • Młodzi do 35 r.ż. – 5 pkt
 • Młodzi do 35 r.ż., samotnie wychowujący dzieci – 5 pkt za każde dziecko
 • Seniorzy powyżej 65 r.ż. – 1 pkt
 • Podatnicy, którzy rozliczają PIT w Radomiu – 4 pkt
 • Osoby, które wnioskowały o najem mieszkania gminnego, ale „kolejka” po nie była zbyt długa – 1 pkt
 • Osoby, które straciły dach nad głową wskutek powodzi/pożaru/katastrofy budowlanej – 1 pkt
 • Rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka – 4 punkty
 • Wywłaszczeni właściciele nieruchomości mieszkaniowych – 1 pkt
 • W uchwale zawarte są też kryteria dochodowe

Jak przebiega nabór?

Etap 1

Nabór potrwa od 12 do 31 maja 2021 r. Wniosek wypełniasz w internecie, a następnie dostarczasz załączniki (formularze załączników wyślemy Ci mailem; możesz je wrzucić do skrzynki podawczej lub wysłać pocztą do UM Radom). Na podstawie tych danych samorząd przyzna Ci odpowiednią liczbę punktów – zgodnie z uchwalonymi kryteriami pierwszeństwa.

Etap 2

Badanie zdolności czynszowej (tj. czy będziesz w stanie opłacać czynsz) oraz weryfikacja w BIG InfoMonitor i KRD. Uwaga! Możesz mieć kredyt albo raty na meble. Ważne, czy spłacasz swoje zobowiązania terminowo.

Ile kosztuje najem?

Dopłaty do czynszu

Wszyscy najemcy mogą się ubiegać o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Taka dopłata jest przyznawana co roku (ponieważ Twoja sytuacja materialna może się zmienić). Maksymalnie możesz z niej korzystać przez 15 lat. Najemcy lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus pobierają obecnie od ok. 150 do ponad 800 zł miesięcznie. Wysokość dopłat jest różna, ponieważ zależy od indywidualnej sytuacji każdego najemcy. Kwota dopłat jest odejmowana od czynszu i widnieje na fakturze.

Opłaty mieszkaniowe


czynsz

Jest to po prostu opłata za korzystanie z lokalu. Średnia stawka czynszowa w Radomiu wynosi 23,50 zł/mkw. Co to znaczy „średnia”? To znaczy, że obecnie opracowujemy szczegółowy cennik dla każdego mieszkania: lokale najbardziej atrakcyjne będą nieco droższe, a te, które nie mają dodatkowych atutów – nieco tańsze. Różnica będzie jednak niewielka. Zazwyczaj różnice wynoszą maksymalnie 1,50 – 2 zł/ mkw.


rachunki

są to opłaty niezależne od nas, np.: dostawy energii, wody, ogrzewania oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.


eksploatacja

czyli utrzymanie części wspólnych (klatek schodowych, parkingów, terenów zielonych, etc.), konserwacja i naprawa. Opłata eksploatacyjna w Radomiu wynosi 5,50 zł/mkw. Składowe tej opłaty szczegółowo opisujemy poniżej:


 • Energia elektryczna (oświetlenie zewnętrzne dróg, chodników, parkingów zewnętrznych, korytarzy, klatek schodowych)
 • Ogrzewanie klatek schodowych
 • Woda (np.: do podlewania roślin na patio)
 • Koszty zarządu nieruchomością wspólną
 • Odśnieżanie (m.in. ciągów komunikacyjnych, parkingów zewnętrznych, dróg dojazdowych do parkingów) oraz odprowadzanie wody deszczowej i roztopów
 • Sprzątanie: ciągów komunikacyjnych (chodniki, place, drogi wewnętrzne, drogi dojazdowe do parkingów), parkingu zewnętrznego, klatek schodowych, korytarzy, parkingów wewnętrznych, mycie okien, deratyzacja
 • Utrzymanie zieleni
 • Instalacja urządzeń niezbędnych do dostosowania nieruchomości do aktualnych przepisów prawa lub decyzji administracyjnych
 • Przeglądy ogólnobudowlane (wymagane przepisami prawa)
 • Przeglądy gwarancyjne, serwis kotłowni, przeglądy instalacji przeciwpożarowych, uzdatnianie wody, separatory, badanie wind, wentylacji, etc. oraz koszty materiałów do konserwacji tych instalacji
 • Zakup, naprawa i wymiana: oświetlenia i oznakowania
 • Ryczałt na remonty
 • Usuwanie awarii w częściach wspólnych
 • Koszty corocznego przeglądu technicznego mieszkania.

Ile pieniędzy na początek?

Decydując się na Mieszkanie dla Rozwoju, nie potrzebujesz ani wkładu własnego, ani pieniędzy na wykończenie mieszkania (możesz wybrać lokal z podstawowym wykończeniem pod klucz). Twoje początkowe koszty to:

Kaucja

3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Jeżeli zgadzasz się, abyśmy sprawdzili Twoją zdolność czynszową, wystarczy 3-krotność. Jeżeli nie chcesz przechodzić weryfikacji czynszowej: 6-krotność. Kaucję wpłacasz w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy.


Pierwszy czynsz

Pierwszy czynsz wpłacasz po podpisaniu umowy i protokolarnym przekazaniu lokalu.


Wyposażenie

Mieszkania są już wykończone: z podłogami, glazurą, terakotą, białym montażem w łazience, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ściany są pomalowane na biało. Po Twojej stronie jest zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD. Kupisz je wtedy, kiedy będziesz mógł.

Najem czy własność?

Mieszkanie możesz wynajmować (jest to tzw. najem instytucjonalny), a w niektórych inwestycjach możliwe jest także stopniowe dochodzenie do własności mieszkania (nazywamy to „Umową najmu instytucjonalnego z Dojściem do Własności”, a w skrócie: „najem z DDW”). Dochodzenie do własności mieszkania jest możliwe przez okres ok. 25 – 30 lat.

Pierwsza umowa, którą oferujemy naszym najemcom, jest zawsze umową o najem instytucjonalny. Zawieramy ją na 24 miesiące. Jest to czas potrzebny na rozliczenie inwestycji, a także dopełnienie procedur w Sądzie Wieczystoksięgowym. Jeżeli w tej inwestycji będzie możliwe dojście do własności, wszyscy chętni będą mogli przejść na taką właśnie umowę. Uwaga! Jeżeli zdecydujesz się na najem z DDW, Twój czynsz zostanie powiększony o spłatę wartości lokalu.

CZĘSTE PYTANIA

W Radomiu nie oferujemy obecnie umowy najmu w opcji z dojściem do własności, a jedynie umowę najmu instytucjonalnego. Ponieważ jednak umowa najmu z DDW jest możliwa w niektórych naszych inwestycjach – i wiele osób chce poznać jej zasady – poniżej zamieszczamy wszelkie informacje na ten temat.

Czy podpisując umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności (DDW), od razu staję się właścicielem mieszkania?

Nie. Do własności dochodzisz stopniowo: w ciągu ok. 25 lat (okres umowy proponuje PFR Nieruchomości S.A.). Jeżeli podpiszesz umowę na 25 lat, staniesz się właścicielem po 25 latach. A co się stanie, jeżeli podpiszesz umowę na 25 lat, a po 10 latach będziesz chciał wpłacić całą cenę mieszkania i stać się właścicielem? Jest to możliwe, o ile Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju (który finansuje budowę naszych inwestycji) wyda na to zgodę.

Czy mogę dojść do własności w ciągu 5 lat?

Mieszkania Plus są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają wystarczających możliwości finansowych, aby kupić nieruchomość czy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Dlatego oferujemy stopniowe dochodzenie do własności: przez ok. 25 lat. Nie wykluczamy jednak innych możliwości; jest to do ustalenia w toku indywidualnych rozmów.

Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy osiągną pełnoletniość?

Oczywiście. Natomiast konieczne będzie załatwienie formalności. Jeżeli twoje pełnoletnie dzieci zamierzają nadal z tobą mieszkać, będą zobowiązane do:

 • Przystąpienia do umowy najmu (w praktyce: podpiszemy aneks do umowy, w którym nie tylko ty, ale i twoje dzieci będą współwłaścicielami mieszkania)
 • Złożenia oświadczenia o wydaniu lokalu oraz poddaniu się egzekucji (to oznacza, że one również będą odpowiedzialne np. za zadłużenia w opłatach) w formie aktu notarialnego.

Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?

Nie. Dzieci mieszkające razem z najemcą, po osiągnięciu pełnoletności (o ile wyrażą chęć dalszego zamieszkiwania w lokalu), nie są poddawane ocenie pod kątem zdolności płatniczej. Badanie zdolności czynszowej nie dotyczy tej kategorii najemców.

Kto pokryje koszt aktu notarialnego?

 • W przypadku umów najmu z DDW: Koszty sporządzenia przez notariusza oświadczenia o poddaniu się egzekucji pokrywa najemca. Koszty sporządzenia aneksu i jego wypisów ponosi w 50% najemca, a w 50% my (my pokrywamy 100% tylko w przypadku, jeżeli korzystasz ze wskazanego przez nas notariusza).
 • W przypadku umów najmu bez DDW: jeżeli korzystasz z notariusza wskazanego przez nas, pokrywamy 100% kosztów. Jeżeli sam wybrałeś notariusza – 100% kosztów pokrywasz ty. Będą to koszty: sporządzenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz koszty wypisów notarialnych (po jednym wypisie dla każdej strony).

Ile mam czasu na podjęcie decyzji o przystąpieniu do umowy najmu z DDW?

Tyle, ile potrzebujesz. Aktualne przepisy nie przewidują żadnego terminu na zawarcie umowy najmu z DDW. Możesz po kilku czy nawet kilkunastu latach najmu instytucjonalnego zdecydować się na podpisanie umowy najmu z DDW. Jeżeli przepisy w tej sprawie miałyby się zmienić (a nie ma takich planów), powiadomimy cię odpowiednio wcześniej.

Czy po śmierci najemcy (przy umowie najmu z DDW), najem może być kontynuowany przez jego dziecko, jeżeli to dziecko tej pory z nim nie mieszkało?

Nie. Jeżeli Twoje dzieci z tobą nie mieszkają, a chcą mieć prawo do dziedziczenia najmu, muszą przystąpić do umowy najmu jeszcze za twojego życia.

Lokal wynajmują dwie osoby. Jedna chce samodzielnie podpisać umowę najmu z DDW, ale nie ma zdolności płatniczej. Jednak zainwestowała w to mieszkanie (np. w wykończenie) znaczne kwoty. Czy to się liczy?

Niestety nie możemy brać pod uwagę, że zainwestowałeś pieniądze w wykończenie czy wyposażenie mieszkania. Aby przystąpić do umowy najmu z DDW, musisz mieć zdolność czynszową. Dlatego każdy najemca, który chce zawrzeć taką umowę, będzie ponownie sprawdzany pod tym kątem (badanie musi być aktualne). Jeżeli sprawdzian wypadnie negatywnie, najemca będzie mógł kontynuować umowę najmu, ale bez DDW.

Jeśli najemcy przysługuje prawo własności nieruchomości (działki) budowlanej, może zawrzeć umowę najmu z DDW?

Tak, właściciel działki budowlanej może zawrzeć umowę najmu z DDW. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości gruntowych.

Już po podpisaniu umowy najmu instytucjonalnego odziedziczyłem inne mieszkanie. Czy nadal mogę być najemcą? Czy mogę przystąpić do umowy najmu z DDW?

Nabycie innego lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania umowy najmu z DDW nie jest przeszkodą w kontynuowaniu umowy najmu, jak również w nabyciu tego mieszkania.

Podpisałem umowę najmu z DDW, ale po kilku latach zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?

Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.

Jestem najemcą i chcę przystąpić do umowy najmu z DDW. Czy muszę wpłacić drugą kaucję?

Nie. Kaucja, którą wpłaciłeś przy podpisywaniu umowy najmu instytucjonalnego, zostanie zaliczona na poczet kaucji związanej z twoją nową umową, czyli umową najmu z DDW. Wysokość kaucji w umowach DDW odpowiada trzykrotności czynszu.

Po kilku latach od podpisania umowy najmu z DDW postanowiłem zrezygnować z najmu. Czy otrzymam zwrot pieniędzy zainwestowanych w wykończenie mieszkania?

Najemcy mają różny gust i różne potrzeby; dlatego może się zdarzyć, że twój wkład (pracy i pieniędzy) obniżył szanse na wynajęcie tego lokalu kolejnej osobie. Wówczas możemy usunąć ulepszenia, które zrobiłeś w mieszkaniu, przywracając lokal do stanu pierwotnego. Odbędzie się to na twój koszt. Natomiast jeżeli będziemy chcieli zatrzymać te ulepszenia, zwrócimy ci za nie pieniądze. Obliczając wartość ulepszeń, weźmiemy pod uwagę ich stan (stopień zużycia) na dzień opuszczenia lokalu. Oceny dokona rzeczoznawca majątkowy.

W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?

Zapis o waloryzacji jest standardem w długookresowych umowach najmu. Waloryzacja oznacza, że czynsz może się zmienić wtedy, kiedy zmieni się tzw. wskaźnik inflacji (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku), publikowany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce oznacza to, że:

 • Czynsz będzie waloryzowany raz do roku
 • Jeżeli wskaźnik inflacji będzie dodatni, czynsz ulegnie podwyższeniu, a jeżeli ujemny – obniżeniu
 • Wysokość ewentualnej podwyżki lub obniżki będzie równa wysokości wskaźnika inflacji

Jakie dokumenty są potrzebne do badania zdolności czynszowej?

 • potwierdzenie dochodów wszystkich dorosłych osób  (przyszłych najemców) gospodarstwa domowego
 • liczba osób w gospodarstwie domowym
 • liczba osób dorosłych i nieletnich w gospodarstwie domowym
 • kwota zobowiązań stałych (kredyty, faktury za telefon)
 • wypełnione i podpisane pełnomocnictwo do weryfikacji w systemie BIG Info Monitor
 • informacja o typie mieszkania, jakie cię interesuje (M1, M2, M3, M4)

Więcej…