Twoje dochody są za wysokie, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne z niskim czynszem? A jednocześnie nie masz zdolności kredytowej, aby kupić je na wolnym rynku? Jeśli tak, sprawdź rynkową część rządowego programu mieszkaniowego. Stawka czynszowa w Radomiu wynosi 23,50 zł/mkw. Do tej kwoty należy doliczyć 5,50 zł/mkw. opłaty eksploatacyjnej (składowe tej opłaty znajdziesz poniżej na tej stronie) oraz Twoje indywidualne rachunki za: wodę, ogrzewanie, prąd, etc. (każde mieszkanie ma liczniki). Najemcy będą mieli prawo ubiegać się o dopłaty do czynszu. Obecnie lokatorzy naszych inwestycji pobierają od ok. 100 do ponad 800 zł miesięcznie. Dopłaty można pobierać przez 15 lat.

Nabór wniosków

Nabór wniosków o 124 mieszkania w Radomiu jest już zakończony; zgłoszenia nadesłało aż 1139 gospodarstw domowych! Osoby, które pozytywnie przeszły pierwszy etap, w połowie października 2021 r. otrzymają maila (na adres podany we wniosku) z zaproszeniem do kolejnego etapu, czyli weryfikacji czynszowej. W tym etapie sprawdzamy: czy Twoje dochody są wystarczające aby opłacać czynsz i rachunki oraz czy nie masz żadnych zaległych, przeterminowanych zadłużeń (weryfikacja w BIG InfoMonitor i KRD). Uwaga! Możesz mieć kredyt albo raty na meble; ważne, czy spłacasz swoje zobowiązania terminowo. Szczegółowe informacje znajdziesz w poradniku:

Ile kosztuje najem?

czynsz

Jest to po prostu opłata za korzystanie z lokalu. Średnia stawka czynszowa w Radomiu wynosi 23,50 zł/mkw. Co to znaczy „średnia”? To znaczy, że obecnie opracowujemy szczegółowy cennik dla każdego mieszkania: lokale najbardziej atrakcyjne będą nieco droższe, a te, które nie mają dodatkowych atutów – nieco tańsze. Różnica będzie jednak niewielka. Zazwyczaj różnice wynoszą maksymalnie 1,50 – 2 zł/ mkw. Osiedle objęte jest dopłatami do czynszu w programie „Mieszkanie na Start”. Dopłaty są odejmowane od czynszu.


rachunki

są to opłaty niezależne od nas, np.: dostawy energii, wody, ogrzewania oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.


eksploatacja

czyli utrzymanie części wspólnych (klatek schodowych, parkingów, terenów zielonych, etc.), konserwacja i naprawa. Opłata eksploatacyjna w Radomiu wynosi 5,50 zł/mkw.

KOSZTY EKSPLOATACJI OBEJMUJĄ:

 • Oświetlenie dróg, chodników, parkingów, klatek schodowych
 • Ogrzewanie klatek schodowych
 • Koszty zarządu nieruchomością wspólną
 • Odśnieżanie
 • Sprzątanie: chodników, parkingów, klatek schodowych
 • Utrzymanie zieleni
 • Instalacja urządzeń – zgodnie z przepisami
 • Przeglądy ogólnobudowlane
 • Przeglądy gwarancyjne, serwisowanie
 • Zakup, naprawa i wymiana: oświetlenia i oznakowania
 • Ryczałt na remonty
 • Usuwanie awarii w częściach wspólnych
 • Przeglądy techniczne mieszkań

Ile pieniędzy na początek?

Decydując się na mieszkanie, nie potrzebujesz ani wkładu własnego, ani pieniędzy na wykończenie mieszkania (możesz wybrać lokal z podstawowym wykończeniem pod klucz). Twoje początkowe koszty to:

Kaucja

3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Jeżeli zgadzasz się, abyśmy sprawdzili Twoją zdolność czynszową, wystarczy 3-krotność. Jeżeli nie chcesz przechodzić weryfikacji czynszowej: 6-krotność. Kaucję wpłacasz w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy.


Pierwszy czynsz

Pierwszy czynsz wpłacasz po podpisaniu umowy i protokolarnym przekazaniu lokalu.


Wyposażenie

Mieszkania są już wykończone: z podłogami, glazurą, terakotą, białym montażem w łazience, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ściany są pomalowane na biało. Po Twojej stronie jest zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD. Kupisz je wtedy, kiedy będziesz mógł.

Zobacz, jak firmy Forte i Black Red White wyposażyły lokale pokazowe na jednym z naszych osiedli: