100 wniosków w 20 minut, czyli imponujący start naboru w Radomiu!

12 maja ruszył nabór do mieszkań powstających przy ul. Tytoniowej w Radomiu.  Zainteresowani najmem mieszkań – powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego – będą mogli składać wnioski za pośrednictwem stron internetowych www.radom.mdr.pl  i  www.radom.pl. Nabór potrwa do 31 maja. Pierwsze umowy najmu będą zawierane w czwartym kwartale 2021 roku.

Właścicielem gruntu, na którym powstają bloki przy Tytoniowej był wcześniej radomski samorząd. To projekt, o którym już mieliśmy okazję mówić wielokrotnie i jeszcze raz chciałem podziękować wszystkich zaangażowanym w ten projekt, bo to właśnie ta dobra współpraca zaowocowała tymi mieszkaniami. Liczę na to, że już we wrześniu będziemy mogli cieszyć się pierwszymi przyznanymi mieszkaniami. Mam nadzieję, że w tych blokach pojawią się nie tylko Radomianie, ale również nowi mieszkańcy, którzy zwiążą swoją przyszłość z naszym miastem – podkreślił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Pierwszym krokiem na drodze do ubiegania się o zawarcie umowy najmu jest wypełnienie i złożenie wniosku za pośrednictwem formularza dostępnego na oficjalnej stronie urzędu miasta i stronie internetowej radomskiej inwestycji. Kolejnym warunkiem jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do formalnej weryfikacji informacji zawartych we wniosku. Następnie, każdy wniosek otrzyma punkty za spełnienie tzw. kryteriów pierwszeństwa. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, to na radomskim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa. Pod koniec marca radomscy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów pierwszeństwa. Wśród ubiegających się o mieszkania przy ul. Tytoniowej na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Radomiu.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

– Spółka PFR Nieruchomości tworzy lepszą przyszłość do zamieszkania. Dzięki wzorowej współpracy powstało osiedle, na którym dziś stoimy. Mam nadzieję, że tak skomponowane osiedle będzie bardzo przystępne dla mieszkańców Radomia i nie tylko. Dzięki tej współpracy z miastem inwestycja będzie objęta dopłatami do czynszu, które w naszych zasiedlonych już inwestycjach wynoszą nawet do 800 zł miesięcznie. Zachęcam wszystkich do składania wniosków i mam nadzieję, że będzie się tu dobrze żyło – zaznaczyła Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S. A.

Radomska inwestycja to dwa siedmiokondygnacyjne budynki, które pomieszczą 124 mieszkania. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60% stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni blisko 60 mkw. Architekci – czyli warszawska pracownia EMA Studio – starali się wpisać budynki w kontekst architektoniczny, gdyż po drugiej stronie ulicy Tytoniowej znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego. Elewacja jest utrzymana w jasnej, biało-szarej kolorystyce. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Arbud.

Cieszymy się, że możemy budować inwestycję, dzięki powstają dwa duże budynki wraz z całą infrastrukturą techniczną. Prace przebiegają zgodnie z planem i zgodnie z harmonogramem. Mam nadzieję, że w krótkim czasie przekażemy to osiedle najemcom i będą mogli tu szczęśliwie mieszkaćmówił Rafał Makowski, prezes firmy Arbud sp. z o. o.

Inwestorem zastępczym nadzorującym tę inwestycję jest firma Investcover.

Budowa jest zaawansowana na poziomie ok. 70 procent. Mimo drobnych wyzwań pojawiających się w trakcie budowy, realizujemy ją zgodnie z zakładanym harmonogramem i bez większych przeszkód. Te mieszkania wspólnie z generalnych wykonawcą realizuje w możliwie najwyższym standardzie. W tej chwili jesteśmy na etapie kompletowania warunków technicznych mieszkania pokazowego. Trwają ostatnie prace na elewacji jednego z budynków i rozpoczęły się prace wykończeniowe – wskazał Paweł Gossa, prezes Investcover.

Do końca czerwca bieżącego roku PFR Nieruchomości S.A. planuje mieć w trakcie komercjalizacji około 1,6 tys. mieszkań, Do tej pory uruchomiono rekrutacje dla osiedli w Katowicach, Świdniku, Mińsku Mazowieckim oraz w Dębicy. W dwóch ostatnich lokalizacjach, gdzie nabór ruszył kolejno 10 i 11 maja powstaje łącznie 339 mieszkań i ubiega się o nie już ponad pół tysiąca chętnych.

 

Więcej informacji:

www.nieruchomosci.pl

www.mplus.pl

www.radom.mdr.pl